TEZA (do obalenia) : Moi współpracownicy są już „skostniali” i leniwi!

Pewnie każdy bywalec cyrkowy, miał okazję oglądać słonia prezentującego swój niesamowity ciężar, rozmiar i siłę... I być może udało Ci się też zaobserwować słonia stojącego smutnie i przywiązanego po występie do małego kawałka drewna, którego [o dziwo] posłusznie się trzymał. A może nawet zrodziło się w Tobie pytanie… „jak to możliwe, że zwierzę tak ogromnych rozmiarów, zdolne wyrwać drzewo z korzeniami, nie podejmuje nawet próby uwolnienia się z kołka… [choć niewola nie jest jego naturalnym środowiskiem]?

Odpowiedź okazuje się być prosta…
Wyobraź sobie małe, nowo narodzone SŁONIĄTKO, które na potrzeby tresury [bądź może nawet z intencją, aby je ochronić…?] przywiązane zostaje do KOŁKA… Jego dzika natura podpowiada mu wprawdzie, że powinien żyć na wolności, więc ciągnie, pcha z całej siły próbując się uwolnić… Pomimo wielu prób i zmagań nie udaje mu się, gdyż KOŁEK na ten czas jest zbyt solidny. Zasypia wyczerpany i zmęczony, aby następnego dnia podjąć ponowną próbę… i kolejnego dnia… i kolejnego… Aż nadchodzi taki moment, który odbija się piętnem na historii słonia… Dzień, w którym SŁONIĄTKO akceptuje swoją niemoc i zdaje się na los, który go spotkał.

…A potem… ten potężny i silny słoń z cyrku już nie próbuje, ponieważ wierzy, …
                                że nie może/ nie umie (!)
                                że się nie da (!)
                                że próbował, ale poległ (!)

Utrwalone w nim wspomnienie niemocy nie pozwala mu zakwestionować tego co doświadczył i w co wierzy. Z dużym prawdopodobieństwem nie podejmie już więcej próby zmiany i wykorzystania swoich sił, pomimo potencjału, który w nim drzemie.
Zachęcam Cię, abyś w kontekście tej historii pomyślał o swoich współpracownikach. Tych, którzy jako dzicy i nieopierzeni zostali z dużą starannością i konsekwencją zapakowani w ramki reguł i zasad panujących w firmie… Tych, którzy się buntowali, szarpali, próbowali zmieniać, wywierać wpływ… a potem i dla nich znalazł się solidny KOŁEK… i przywykli… przestali…
Co zrobić…? Ty wiesz to najlepiej!


ode mnie tylko kilka inspirujących pytań :

METApytanka
1.    Kto w Twoim zespole próbował najdłużej wyszarpać się z KOŁKA?
2.    Czym są KOŁKI w Twojej organizacji?
3.    Pamiętasz jeszcze, w imię czego „szarpały się” SŁONIĄTKA?
4.    …a może dziś masz przy sobie „szarpiące się” SŁONIĄTKO? O czym ta „szarpanina”?
5.    Co możesz stracić uwiązując kolejne SŁONIĄTKO do KOŁKA?
6.    Jaki potencjał (uzdolnienia, pasje) może się ujawnić, gdy uwolnisz SŁONIĄTKA?


 

 

Freelancing Concept
e-mail: kontakt@freelancingconcept.pl
tel. +48 514 755 686

© 2016 Freelancing Concept
Opracowanie: www.grafstar.pl

Początek strony